Häälesta omad ajud! Visualiseerimis-kunst.

Ei oma suuremat tähtsust, kui tõsiselt sa tegeled windsurfiga- kas sõidad lihtsalt lõbu pärast või osaled professionaalsetel võistlustel – see lihtne tehnika aitab sul parandada oma tulemusi, arengut või ettevalmistada end selleks, et „astuda üle barjääri“. Relaksatsiooni, fokusseerimis ja visualiseerimis meetodite õpetused parandavad sinu kontsentreerumisvõimet, lisavad energiat ja elujõudu, aitab sõidutehnika läbitöötamisel ja suutlikust jääda rahulikuks keerulistes olukordades. Keegi ei hakka eitama, et füüsiline ettevalmistus, soojendus- ja venitusharjutused on eluliselt tähtsad saavutamaks võimalikult paremat tulemust. Kuid siiski, ka psühholoogiline ettevalmistus pole vähemtähtis. See võimaldab sul hõlpsamini toime tulema tekkivate olukordadega. Visualiseerimisharjutused treenivad sinu aju, pea sama moodi, kui füüsilised treeningud sinu keha.

Visualiseerimine – pole mingi uus leiutis. Visualiseerimine – see on mõtteline ettekujutamine, „läbi mängimine“, või nägemine end läbi määratletud olukorra või olukordade. Sa kujutad end tegemas seda, mille poole pürgid, saavutades soovitud tulemuse. Arvatavasti polegi tänapäeval sellist spordiala, kus sportlased ei kasutaks seda metoodikat. Visualiseerimine – pole sugugi see, kus hetkeks unustasid end unistama. Nagu ka elus, ei õnnestu kohe karata selga ettekujuteldavale lauale ja sooritada koheselt keerukas trikk. Effekti saamiseks tuleb sul viia aju ja keha optimaalselt lõdvestunud seisundisse. See saavutatakse lihtsa hingamistehnika ja pehmema enesehüpnoosi teel. Kui sa varasemalt oled juhtunud kokkupuutuma autotreeninguga, siis saad lihtsamalt aru, milles käib jutt. Isegi kui sa ei usu visualiseerimis-treeningusse, siis lihtsalt proovi seda korrakski ja sa leiad selles kindlasti midagi positiivset.

Ja nüüd, …proovime!

Kujuta ette, et sa plaanid nädalavahetusel sõita kuhugi välja ja soovid teha mõned toredad surfi-sessioonid. Päev enne väljasõitu soorita allpool kirjeldatud harjutused:

+ Eralda 10-30 min. psühholoogiliseks ettevalmistuseks. + Veendu, et õhutemperatuur oleks komfortne, et poleks ei külm ega palav. Heida pikali vodisse või istu mugavalt tugitooli. Jalad ja käed ei tohi olla ristatud. + Pead taha heitmata, suunake pilk ülesse selliselt, nagu sooviksite näha oma laupa, seejuures hoides õlad vabad ja lõdvestunud. + Hoides pilku sellises asendis, tehke 5 sügavat sissehingamist ja pikaldaselt hingake iga kord välja. + 5. väljahingamise ajal laske silmadel sulguda. + Tee veel 5 sügavat sisse- ja samapalju aeglast väljahingamist. Mõttes lausuge endale midagi sarnast: „Ma lõdvestun…, Ma lõdvestun…“, seejuures ka keskenduge sellele. + Lase hingamisel taastuda rahulikku,lõdvestunud rütmi. + Kujuta ette, et asud oma lemmik- või lihtsalt ilusas looduslikus paigas. See võib olla troopilise saarekese valgusküllane rand, aed, mets või mis-iganes koht, kus sa tunned ennast rahulikuna ja kaitstuna. + Kujuta ette, et päike paistab mõnuga su peale ja soojendab kogu su keha. + Kujuta ette, et kogu see soojus valgub üle su keha, alustades peast ja liikudes edasi allapoole. Tunneta, kuidas kõik lihased lõdvestuvad selle soojusvalli eel, kuni sõrme- ja varbaotsteni välja. + Kui sa tunned soojust kogu kehas, tähendab see seda, et oled piisaval määral lõdvestunud. Nüüd, kui sa oled „valmis“, oleks sobiv aeg mõtteliselt ülekanduda randa või kaldale.

+ Sa seisad rannikul, vaatad merele. Tajud suurepärast päeva, tundes soojust ja mugavust, oled täis soovi minna vette. Sa oled rahulik, täis entusiasmi, õnnelik ja reibas. + Kujuta ette, et soojendad harjutustega liigeseid ja lihaseid, venitad ja painutad sidemeid ( e. sedaviisi, kuidas sa end tavaliselt ettevalmistad surfiks.) Su keha muutub paindlikuks, täitudes energiaga, su lihased on soojad ja valmis tegutsema. + Kujuta ette ideaalseid tingimusi: suurepärane ilm, ideaalne temperatuur õhus ja vees, Sa tunnetad soolast meretuult, tunned seda oma näol, kuuled lainte mühinat, mis meelitavad sind merre libisema. + Nüüd näeksid end justkui kõrvalt: sa rigad purje, seadistad laua, paned selga kalipso,…. Ära kiirusta, mälu hoolega läbi iga ettevalmistuse aspekt, jäädes rahulikuks, lõdvestunuks, nautides eesolevat suurepärast päeva. + Sa lähed vette ja tunned, kui mõnus see ikka on. Sa stardid. Juba sa glissid… su asend on ideaalne, puri on täpselt õiges mõõdus, tunned end stabiilselt ja enesekindlalt kõigis manöövrites, sa kontrollid täelikult lauda. Taju, kui suurepärane tunne see on – elada ja surfata. + Keskendu nüüd sellele, kuidas sa läbid sõidu ajal ühe staadiumi teise järel, sooritades manöövreid või trikke ilma vähimagi kartuse- või ebakindluseta. Sukeldu „peaga“ kogu sellesse protsessi ja naudi igat seda hetke. + Kujuta ette, kuidas sa töötad lainega – kindlalt ja pingutamata, liikudes ja hingates rütmis. Sa töötad maksimaalselt efektiivselt, kuid ei kuluta liigset energiat, pigem tunnetades, kuidas energia voolab sinust läbi, täites kogu keha. Sa oled ettevalmistatud mistahes ohtudeks ja võid ületada mistahes takistused. + Sa lõpetad vähehaaval oma sessiooni, peatud, hingamine aeglustub. Sa tunned end suurepäraselt, olles täielikult rahuldunud oma sõidust.

+ Kui oled juhtumisi võistelnud, siis kujuta ette, kuidas aplodeerivad pealtvaatajad, kuidas sind tunnustavad su sõbrad ja antakse kätte auhind. + Kui soovid, siis võid veelkord läbida kogu sessiooni algusest lõpuni. Kujuta ette, kuidas sooritad oma parimaid elemente. Jäädes lõdvestunuks, tunneta soojust niikaua, kuniks oled valmis naasma reaalsusesse. Seejärel loe aeglaselt viieni ja … NAERATA! Ava silmad. Ongi kõik.

Sa võid neid harjutusi läbi teha kiirelt või aeglaselt, kuidas paremaks pead. Kuid kui praktiseerid seda regulaarselt, siis märkad , et sinu visualiseerimisoskused paranevad, nagu ka su reaalsed sõiduoskused. Kui sa oled võistlustasemel sportlane, siis võid keskenduda spetsiifilistel ülesannetel, nendel oskustel, mida sa sooviksid parandada. Mängi läbi korduvalt situatsioon, viies sisse igakorraga vajalikud korrektsioonid. Küsi endalt: „Mida saaksin teha, et lihvida seda elementi? Mida oleks mõtet parandada? Mis osa õnnestub ja mis osa vajaks lisatähelepanu?“ Sellisel moel sa saad visualiseerida oma sõitu, mõtteliselt sooritada pöördeid, hüppeid ja mistahes elemente. Visualiseerimine – on samuti oluline aspekt õppides mingit täiesti uut elementi. Kui sa ei mõtle korralikult läbi uut manöövrit, või nn. „ei mängi korduvalt selle kulgemist omas ajus läbi“, siis sul saab olema tunduvalt keerulisem see reaalselt ära teha vee peal. Mõned visualiseerivad harjutused, psühholoogiline häälestatus eelseisvaks, elemendi „läbi mängimine peas“ saavad olema headeks eeldusteks selleks hetkeks, kui olete otsustanud sooritada element juba reaalselt. Ära unusta, et pead nägema elementi kogu tema terviklikkuses. Näiteks, kui see on mõni hüpe, siis algul pead nägema, kuidas valid lainet, sõidad sellele peale, võtad sisse õige asendi, rebid end lahti- õhku,kogud kõrgust jne., kuni korrektse maandumisjärgse hetkeni välja. Sa võid oma visualiseerimis seanssi sisse tuua omad isiklikud,positiivsed väljendid, nagu näitek: „ Mind ei häiri miski, ma olen valmis mistahes probleemiks ja ma ei pelga ebaõnnestumist, vms.“ Kuis sul ei õnnestu mõni element, siis jällegi proovige see uuesti „läbi mängida“, varieeruge mõtteliselt erinevate tingimustega ja alustage elemendi „läbi mängimist“ jällegi uues keskkonnas ja tingimustes, muutes oma sõidutehnikat vastavalt ettekujuteldavale tingimusele. Järgmine kord vees olles sa juba suudad mõelda palju kiiremini, kasutades ühte, juba eelnevalt peas läbitöötatud varjanti. Kui sa taastud peale mõnda traumat ja sul on raske tunda end taas kindlalt laual, siis visualiseerimine võib aidata üle saada hirmust ja ebakindlusest. Nagu mistahes oskus, nõuab ka visualiseerimine treenimist. Seda ei pea tingimata tegema tundide viisi iga päev, kuid vähemal või rohkemal määral regulaarselt, mõjub soosivalt suurepärasele psühholoogilisele häälestatavusele ja sa märkad õige pea positiivseid nihkeid oma sõiduoskustes ja motiveerituses.

Comments are closed.