Teretulemast lainele!

Niisiis, sa oled piisavalt lihvinud oma oskusi siledal veel ja täiesti kindlalt otsustanud end lainetes proovile panna. Oled valinud suurepärase lainesõidukoha, mis ahvatleb ja kutsub sind. Parim järgmine samm oleks leida hea surfiõpetaja, kuid piisavalt pühendudes saad ka ise õppida. Üht-teist on vaja eelnevalt teada.

Õpi tundma lainete murdumistsooni. Jälgi lainete liikumist, tsüklilisust, vaata kus ja kuna lained murduvad. Püüa kindlasti saada ülevaade rannikuhoovustest ja kohtadest, kus rannale paiskunud vesi tagasivooluna uuesti merre liigub. Jälgi kohalikke ja püüa mõista, miks nad teevad midagi just nii, aga mitte teisiti.

Ole valvel. Ära unusta hetkekski enesealalhoiutehnikat. Täiusta ja lihvi veestarti. Seo paarimeetrine jupp purjenööri ehk otsa ümber mastijala või pane vöötrapetsi taskusse. Seda võib merel vaja minna. Sobilik varustus. Lainetes sõitmiseks sobib paremini laud, millel tagumise jala jaoks on üks jala-aas. Kasuta vöötrapetsit ja veidi pikemaid trapetsiaasasid, mis võimaldavad paremat kontrolli laua ja taglase üle. Ära jää purje ja laua vahele. Kaldal võib kama sind äkilise tuulepuhangu ajal tohutute kääridena nö „pooleks kaksata“. Seega, seisa alati oma varustuse tuulepoolsel küljel. Vees olles võib juhtuda sama lugu kui su peale langeb ootamatu laine. Kui sa ei ole laual, siis uju laine ja oma kamade vahelisel alal.

Järgi „mängureegleid“. Olles lainete murdumistsoonis suunaga merele, on sul õigus teele, vaatamata parema halsi reeglile. Siiski oleks viisakas ja mõistlik anda teed kogenumale sõitjale. Kui oled väljaspool murdlaineid, kehtib vana reegel – parem halss annab õiguse teele. Kelle laine? Tehniliselt on laine peremees see, kes on kõige lähemal kohale, kus laine murduma hakkab. Aga kui sattusid lainele kellegagi samaaegselt, siis sulle, kui uustulnukale, on ehk mõistlikum anda teed kogenenumale sõitjale.

Täiusta ja lihvi veestarti. Kui kukkusid vette lainete murdumistsoonis, siis ära kiirusta kohe veestarti tegema, isegi kui sulle tundub, et järgmise laineni on veel aega. Säti varustus õigesse asendisse ja valmistu sügavalt sisse hingama. Nagu ka siledal veel – jää alati oma laua ja taglase juurde. Kui tahad lihtsalt ujuda, siis tõsta varustus kaldale. Väldi „valge vee“ ala. Kui kukkusid selles alas, siis suuna mastitop laine poole, et ära hoida masti murdumist. Kui oled sunnitud ära ootama ka järgmise laine, siis säti end kama ja laine vahele, võta kinni purjetopist ja uju lähenevale lainele vastu. Kui murduv laine on kõrge, uputa mastitop vee alla nii sügavale kui võimalik, hoia hinge kinni ja valmistu kukerpallitamiseks. Teine variant – kui näed, et katastroof on vältimatu, siis uju lainele vastu, hoia kõvemini poomist ja suru lauanina otse läbi laine. Teatud koguse õnnega võid sa ka läbi murda.

Ole valmis pumpama. Selleks, et pääseda üle laine, tuleb tihtipeale pumbata. Pumpamine on vajalik, kui laskud laine seljandikult, kus sageli on vähem tuult. Enne järgmise laine ületamist hoia pisut allatuult ja vii raskus lauanina tõstmiseks tagajalale. Kui oled laineharja ületanud, vii raskus koheselt üle eesolevale jalale, et saaksid lauanina jälle alla suunata ja edasi mööda laine seljandikku libiseda. Maandu õigesti. Kui sa ei ole veel piisavalt kogenud, siis maandu peale hüpet alati ahtrile. Laua põhjale maandumisega riskid seda vigastada või laua sootuks pooleks hüpata. Õhus viibides püüa hoida oma keha tagumisest jala-asast tagapool, ja maandumise pehmendamiseks tee enne vettejõudmist kerge pump purjega. Peamine reegel: Kui tingimused tunduvad sulle liiga karmid, siis jää kaldale ja tegele vaatlusega, mis on samuti õppimine. Kui otsustasid siiski vette minna, sõida hoolikalt ja jälgi mida teevad kaassõitjad.

Comments are closed.